ul. Spacerowa 4, 05-822 Milanówek

PZ ERI – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział rejonowy w Milanówku

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW,
RENCISTÓW I INWALIDÓW

ODDZIAŁ REJONOWY
W MILANÓWKU

Kanał Elbląski 24.06-27.06.2018r.

Czy zauważyliście Państwo jak ten czas szybciutko umyka? Następna wyprawa stała się już tylko wspomnieniem. Co prawda wspaniałym, ale tylko wspomnieniem.
Otóż tym razem grupa „dojrzałych” turystów wyruszyła na prześliczną Warmię. Atrakcji po drodze było co niemiara, a zaczęło się od zwiedzania największej ceglanej twierdzy w Europie czyli Zamku Krzyżackiego w Malborku z XIII w. Wieczorem pełna  wrażeń grupa dotarła na miejsce zakwaterowania w Elblągu, skąd w kolejne dni odbywały się wypady do wcześniej zaplanowanych zabytkowo-turystycznych  miejsc.
Zaczęło się od najbardziej oczekiwanej atrakcji wycieczki – „rejsu statkiem po trawie” po Kanale Elbląskim. Cały kanał ma 82 km i jest unikatowym zabytkiem techniki.  System 5 pochylni (Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec) pozwala  statkom na odcinku 10 km pokonać 100-u metrową różnicę poziomów. Po 5-o godzinnej przeprawie, na koniec w Buczyńcu oglądano muzeum poświęcone tej wyjątkowej trasie przewozowej, bo takie było pierwotne przeznaczenie Kanału Elbląskiego.
Po tak pięknej przygodzie, wśród wspaniałej przyrody, wieczorem znalazł się również czas na małą potańcówkę przy bardzo „intymnej” muzyce.
Dnia następnego - przyszedł czas na Raczki Elbląskie, gdzie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce (depresja) - 1,8 m p.p.m. Na polu państwa Gurtatowskich stoi wyjątkowy pomnik - czerwony słup z niebieskimi falami, które oznaczają poziom morza.
Następnie Elbląg, który oczarował wszystkich, a szczególnie Starówka i jej  kamieniczki odbudowywane w dosyć swobodny, ale bardzo interesujący sposób. Był też kościół katedralny Św. Mikołaja, Brama Targowa i Galeria Sztuki EL w danym gotyckim kościele p.w. Najświętszej Marii Panny.
Dalej Frombork słusznie nazywany "klejnotem Warmii". Frombork był miejscem pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika, twórcy obecnego obrazu nieba. Do dzisiaj najważniejszym i najcenniejszym miejscem we Fromborku jest Wzgórze Katedralne będące zabytkiem najwyższej klasy. Główną budowlą tego kompleksu jest gotycka Katedra Wniebowzięcia NMP - perła warmińskiej architektury,
A 4 km od Zalewu Wiślanego znajduje się wioska rybacka Tolkmicko, gdzie nasi piechurzy odwiedzili Kościół Św. Jakuba i gotycką basztę z XIV w.
Dalej Trasą Nadzalewową (Terasa Nadzalewowa) do miejscowości Kadyny nad Zalewem Wiślanym, od 1899 będącej własnością cesarza Niemiec, Wilhelma II.
W dawnym cesarskim pałacu znajduje się hotel „Folwark", a nieopodal rośnie 800-letni Dąb Bażyńskiego - noszący imię lokalnego bohatera narodowego Jana Bażyńskiego, jednego z dawnych właścicieli Kadyn.
Ostatniego dnia wycieczki wytrwali turyści skierowali swe kroki do Pelplina, którego historia nierozerwalnie związana jest z zakonem cystersów. Mnóstwo tu wszelkiego rodzaju zabytków sakralnych tj. gotycki pocysterski zespół klasztorny, duża trójnawowa bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi, Kościół Bożego Ciała, Muzeum Diecezjalne , klasycystyczny pałac biskupi z około 1837 r. itp.
Następnie Kwidzyń, gdzie oczom naszych turystów ukazał się, między wieloma innymi zabytkami kultury, zamek kapituły pomezańskiej, wzorowany na zamkach krzyżackich
i konkatedra św. Jana Ewangelisty z XIII i XIV w.
A już potem szczęśliwi, trochę zmęczeni wrócili nasi podróżnicy do uroczego Milanówka z nadzieją na następną, równie wspaniałą wyprawę.
Do zobaczenia niebawem.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.